Co wyniesiesz z tego artykułu?
- Co powiedzieć o sobie, kiedy zostaniesz o to poproszony przez rekrutera?
- Przykład autoprezentacji.
- Czego nie mówić podczas rozmowy o pracę.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważne. Oprócz tego, że warto znać chociażby krótką historię firmy, czym się zajmuje oraz jaka panuje w niej struktura, ważne jest aby być również przygotowanym na krótką opowieść o sobie samym. Oczywiście rekruter lub pracodawca zapraszając nas na rozmowę kwalifikacyjną zna nasze umiejętności oraz historię naszego zatrudnienia z CV, jednak kartka papieru lub plik PDF to nie to samo co żywy człowiek, który ma doświadczenie i zasoby. Człowiek to zdecydowanie więcej, niż kilka stron CV. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytanie o „kilka słów o sobie”, jest również częścią tak zwanego przełamywania lodów i pozwala gładko rozpocząć spotkanie oraz rozluźnić atmosferę, dlatego, spójna i dobrze rozpoczęta rozmowa, daje szanse na owocny przebieg procesu kwalifikacyjnego. Badania pokazują, że rekruterzy podejmują decyzję o zatrudnieniu w przeciągu od kilku do kilkunastu minut, zatem pierwsze wrażenie jest tutaj kluczowe i może zaważyć na tym, czy dostaniemy pracę, o którą się ubiegamy.
Czy znasz swoje kompetencje i umiejętności?
O tę sekcję zdecydowanie warto zadbać w swoim CV, ponieważ to ona daje pierwsze informacje o nas rekruterowi. Z doświadczenia wiem, że wiele osób ma problem aby wymienić jakie posiada umiejętności, kompetencje lub talenty. Znajomość swoich mocnych (również i słabszych) stron pozwala na doskonałą i „szytą na miarę” autoprezentację. Czasem uzyskanie takiej wiedzy o sobie jest niezwykle trudne, dlatego warto wcześniej przygotować swoją listę zasobów aby mieć gotowy zarys naszego portretu biznesowego. Można to zrobić w dwojaki sposób, poprzez wgląd we własne doświadczenia – sukcesy, ale również i te trudniejsze epizody, (celowo nie używam tutaj słowa porażki), lub poprzez pracę ze specjalistą, np. coachem kariery. Świadomość swoich umiejętności twardych i miękkich pozwoli nam podejść do rozmowy ze spokojem oraz pewnością siebie oraz zaprowadzi porządek w informacjach na temat nas samych.
Od czego zacząć prezentację swojej osoby?
Najlepiej od strony zawodowej. Nawet jeśli rekruter zna nasze doświadczenie ponieważ zapoznał się z naszym CV, o czym wspomniałam wyżej, to tak rozpoczęta rozmowa będzie przedstawiała nas jako profesjonalistę oraz specjalistę w swoim zawodzie. Warto wspomnieć w czym się specjalizujemy, dlaczego wybraliśmy dany zawód i myślę, że nie będzie niczym odkrywczym jeśli nadmienię, że trzeba wypowiadać się dobrze o stronie zawodowej swojego życia, a tym bardziej byłych pracodawcach. Jeśli angażujemy się w jakieś projekty poza zawodowe, np. wolontariat lub mamy jakąś pasję lub hobby, trzeba o tym wspomnieć. Dobrze jeśli dalsza część naszej wypowiedzi będzie zawierać informacje, które nie znajdują się w CV, ponieważ trudno byłoby je tam zamieścić, a są uzupełnieniem profilu kandydata – w końcu po to jest rozmowa kwalifikacyjna. Warto wspomnieć o planach zawodowych lub ścieżce kariery jaka nas interesuje oczywiście biorąc pod uwagę stanowisko o jakie się ubiegamy. Te dwie kwestie nie mogą się rozjeżdżać jeśli zależy nam na danej pracy. Najlepiej wcześniej dobrze zapoznać się raz jeszcze z ofertą pracy, zastanowić się i zaplanować swoją wypowiedź tak, aby była spójna z wymaganiami pracodawcy.
Ważne:
Prezentując siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej unikajmy przechwalania się oraz stwierdzeń, że jesteśmy najlepszymi kandydatami na dane stanowisko. Niech nasze ego wspiera nas w tym procesie, a nie wychodzi na pierwszy plan i czyni z nas super bohaterów. W tej rozmowie ważne jest zaprezentowanie naszej osobowości, umiejętności, kompetencji oraz nastawienia do pracy.
Przykład autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
Jestem pracownikiem działu HR. Ukończyłam uniwersytet ekonomiczny, a dodatkowo uzupełniłam swoje wykształcenie związane z kadrami o studia podyplomowe, HR Business Partner. Lubię swoją pracę, ponieważ mam stały kontakt z ludźmi i każdego dnia mam do czynienia z innymi zadaniami. Bardzo cenię sobie balans pomiędzy czynnościami, które wykonuję indywidualnie a kontaktem z klientami. Wolny czas spędzam na górskich wędrówkach, a moją pasją jest ceramika.
Czego nie mówić podczas rozmowy o pracę?
- Nie mów za długo – warto mówić konkretnie i dość krótko, aby nie zanudzić drugiej strony.
- Nie powielaj informacji zawartych w CV – ale koniecznie uzupełnij je. To konkretny kompletny obraz odpowiedniego kandydata.
- Nie opowiadaj historii ze swojego życia prywatnego oraz nie zaczynaj rozmowy od informacji gdzie się urodziłeś i gdzie dorastałeś – to nie jest autobiografia.
- Nie rozwijaj opowieści o swoim hobby lub pasji, wystarczy kilka słów jak w przykładzie powyżej. Pasja nie może się wydawać ważniejsza niż praca.
- Nie opowiadaj rzeczy kontrowersyjnych związanych z wyznanie lub poglądami politycznymi, unikaj krytyki obecnego pracodawcy, nawet jeśli relacje z nim są napięte lub przykre.
- Nie mam żadnych pytań – koniecznie przygotuj 2-3 odpowiednie pytania pytania, które zechcesz zadać rekruterowi. Twoja ciekawość pokaże Twoje zaangażowanie.
Jeśli temat okazał się dla Ciebie pomocny, zostaw komentarz lub polub treść.
Osoby, które potrzebują wsparcia coachingowego lub mentoringowego, zapraszam do kontaktu.
Dziękuję
Anna