Dlaczego znajomość kompetencji zawodowych jest tak ważna?
Dla lepszego obrazu posłużę się tutaj metaforą, aby zobrazować Państwu istotę powyższego. Organizacja oraz pracownicy są jak puzzle, a raczej obraz, który powstaje po prawidłowym dopasowaniu wszystkich elementów. Kompetencje u kandydatów są jak kawałki układanki, które mają odpowiedni kształt i są dopasowane do innych, stworzą prawidłową całość, a nie chaotyczny obraz. Rekrutacje, które są oparte na kompetencjach, pomagają w zatrudnieniu odpowiednich osób, a tym samym przyczyniają się do wzrostu produktywności organizacji.
Czym są zatem kompetencje?
To nic innego jak zbiór wiedzy, umiejętności i postaw/zachowań, które determinują realizację zadań.
W dzisiejszych czasach rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, świat przyspieszył, a co za tym idzie, aby nie popaść w zbędną frustrację i zaskoczenie my również musimy podążać za tymi zmianami. Konkurencja jest ogromna i aby zostać zauważonym, ważne jest abyśmy byli świadomi swoich kompetencji oraz potrafili je rozpoznać, rozwijać i nauczyć się je pokazywać. Początek tego procesu zaczyna się już w szkole średniej gdzie poznajemy pierwsze narzędzia, programy, później ten proces jest pogłębiany na studiach, a z wiekiem zaczynamy ukierunkowywać się na te elementy, które nas interesują i są często powiązane z naszymi predyspozycjami czy talentami. Wracając na chwilę do mojej powyższej metafory chciałabym przybliżyć, dlaczego sporo firm opiera rekrutacje na kompetencjach. Kiedy organizacja ma stworzone profile kompetencyjne pracowników, ma tym samym gotowy wzór idealnego kandydata na dane stanowisko. Podczas rekrutacji są zatem sprawdzane poziomy kompetencji kandydatów, którzy będą najbardziej odpowiedni na dane stanowisko lub stanowiska i będą stanowić kolejny doskonały element układanki jakim jest firma i jej pracownicy. W ten sposób można dość łatwo zweryfikować czy kandydat będzie w stanie dobrze wykonywać pracę, o którą się ubiega. O tym, jakie firma ma wymagania co do kompetencji można dowiedzieć się już z ogłoszenia o pracę wczytując się dokładnie w jego treść. Proces rekrutacji to spory koszt , dlatego tak ważne jest dla firmy, aby już na wstępie dobrze zweryfikować kandydata.
Wiemy już czym są kompetencje, ale warto znać również ich podstawowy podział oraz sprawdzić, jakie możemy wypisać w swoim CV.
Rodzaje kompetencji – kompetencje dzielimy na twarde i miękkie i to jest podstawowy ich podział.
Kompetencje twarde – przykłady:
- Prawo jazdy
- Znajomość programów, np. SAP, CRM, EXCEL
- Znajomość języka obcego na odpowiednim poziomie
- Umiejętność czytania dokumentacji specjalistycznej
Kompetencje miękkie – przykłady:
- Zdolności komunikacyjne/interpersonalne
- Umiejętność zarządzania sobą w czasie
- Zdolność do analitycznego myślenia
- Wielozadaniowość
- Samodzielność
Dość łatwo jest zweryfikować u kandydata poziom kompetencji twardych, które często poparte są certyfikatami lub dyplomami, natomiast jeśli chodzi o kompetencje miękkie nie jest już to takie oczywiste. Aby sprawdzić jakimi miękkimi kompetencjami wyróżnia się dana osoba, rekruter najczęściej musi odbyć spotkanie twarzą w twarz w celu ich weryfikacji. Podczas spotkania rekruter nie tylko analizuje odpowiedzi, ale obserwuje również mowę ciała, gesty oraz otwartość i komunikatywność kandydata. Jak wspomniałam, każda nieudana rekrutacja to koszt dla pracodawcy, dlatego często aby wybrać najlepszego kandydata stosuje się dodatkowe techniki, min. testy kompetencyjne, Assesment Centre czy wywiady behawioralne. Takie profesjonalne narzędzia i zadania są w stanie bardzo szybko i dość dokładnie sprawdzić zarówno kompetencje miękkie jak i twarde u kandydata, dlatego umieszczając je w swoim CV, warto być szczerym. Dodam również, że wbrew pozorom, kompetencje miękkie są równie ważne jak kompetencje twarde. Bez posiadania określonej wiedzy specjalistycznej lub umiejętności, praca na danym stanowisku nie będzie możliwa, jednak konkretne wykształcenie oraz wiedza specjalistyczna również nie dadzą gwarancji, że dana osoba poradzi sobie np. na stanowisku dyrektora lub lidera jeśli nie posiada umiejętności zarządzania zespołem czy delegowania obowiązków.
Jak rozwijać kompetencje twarde?
Zarówno kompetencje miękkie jak i twarde są bardzo ważne w budowaniu naszego profilu zawodowego. Jak wspomniałam, pierwsze umiejętności zaczynamy zdobywać już w szkole, a wraz z wiekiem zaczynamy szukać swojej ścieżki zawodowej i tam koncentrujemy swoją uwagę. Warto sprawdzić w czym jesteśmy dobrzy, jakie są nasze zainteresowania oraz w jakim kierunku chcemy podążać zawodowo, tym samym zdobywać wiedzę na wyższych uczelniach, sięgać po ciekawe kursy, które zostaną uwieńczone certyfikatem lub dyplomem.
Jak rozwijać kompetencje miękkie?
Niektóre kompetencje miękkie są powiązane z naszym charakterem i temperamentem, zatem wypracowanie części kompetencji będzie wymagała od nas większej pracy, inne przyjdą nam łatwo, natomiast pozostałe mogą okazać się trudne do wypracowania. Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcemy pracować w danym zawodzie lub na konkretnym stanowisku. Czasem nie warto wkładać energii w coś, co jest dla nas niezmiernie trudne i kosztuje nas wiele wyrzeczeń lub stresu, a dobrze jest sprawdzić w czym czujemy się komfortowo i zacząć pracować nad tą kompetencją, która być może będzie pomostem pomiędzy tym co jest dla nas trudne teraz, a w przyszłości nie będzie dla nas problemem. Należy pamiętać jednak, że nie da się być we wszystkim dobrym, a dążenie do perfekcjonizmu bywa zgubne. Warto jednak poświęcić czas na poznanie siebie, swoich mocnych i słabych stron, na budowanie swojej asertywności oraz poczucia pewności siebie na polu zawodowym.
Mam nadzieję, że artykuł będzie dla Ciebie pomocny.
Anna