Talenty, kompetencje, umiejętności

KOMPETENCJE

Kto z nas nie marzy aby odkryć w sobie jakiś talent i wykorzystywać go na przykład do zarabiania pieniędzy? Kto nie pragnie posiadać kompetencje i umiejętności, które ułatwią mu życie? Myślę, że każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się nad tym w czym jest dobry i co w nim drzemie, rozmyślał czym się zająć i co sprawi mu radość. Być może zdarzyło Ci się usłyszeć, że masz do czegoś talent, predyspozycje lub podpisałaś nową umowę o pracę, ponieważ miałaś odpowiednie kompetencje. Bardzo dobrze jeśli mamy świadomość swoich zalet i mocnych stron, jednak często zdarza się, że wkładamy energię nie w to, co przychodzi nam łatwo – bo przecież to jest dla nas super oczywiste, a poświęcamy ją na coś, co jest dla nas wyzwaniem i wymaga od nas dużego wysiłku. Wszystko jest w porządku jeśli robimy to sporadycznie, kiedy wymaga tego od nas sytuacja/zadanie, gorzej jednak, gdy poświęcamy temu mnóstwo czasu z jakiegoś powodu, np. bo tego oczekują rodzice, bo coś jest modne lub chcemy sobie coś udowodnić i staramy się sprostać zadaniu. Odkrywanie talentów, nabywanie kompetencji czy szlifowanie umiejętności pozwala nam zaoszczędzić czas oraz pomaga uchronić przed frustracją, kiedy coś nam nie wychodzi lub czegoś nie lubimy robić. Czasem oczywiste jest niewidoczne dla oczu, dlatego najprościej jest przyjrzeć się temu, co mówiąc przysłowiowo nam w duszy gra, dokąd podążają nasze myśli i serce oraz co przychodzi nam z łatwością. Warto też  dopytać znajomych czy rodzinę czym według nich wyróżniamy się na tle innych ludzi i co według nich jest naszym atutem.

Talenty, kompetencje czy umiejętności to słowa, które obcują w naszym życiu codziennie, jednak warto znać pomiędzy nimi różnice i potrafić nimi żonglować. Niestety z doświadczenia wiem, że bardzo wielu ludzi ma problem z rozróżnianiem tych pojęć, a jeszcze większa liczba osób nie potrafi wymienić jakie ma talenty czy kompetencje. W coachingu lub mentoringu kariery skupiam się mocno na poznaniu mojego klienta i jego samoświadomości, ponieważ jest to bardzo istotne w przebiegu naszej pracy. Każdy z nas jest inny i stworzenie swojego portretu biznesowego jest pomoce przy poszukiwaniu pracy, zmianie zawodu lub odkrywaniu tego, czym się chcemy zajmować. Warto jest wiedzieć z czym się rodzimy, a co nabywamy poprzez pracę.

Zatem zacznijmy od talentów, czym on są?

Podobno z talentem się rodzimy i jest on uwarunkowany genetycznie, chociaż istnieje również teoria, że bywa on okupiony ciężką pracą i treningami, dlatego przyjmij tę wersję, która jest bliższa Twojemu sercu. Czym zatem są talenty i jak się nimi świadomie posługiwać?

Talenty to wysoki poziom zdolności, które pokazują ponadprzeciętną łatwość w jakieś dziedzinie i często są łączone z cechami osobowości, które pomagają je rozwijać, np. baletnica, musi być sumienna ponieważ rozwijając talent taneczny musi być bardzo zdyscyplinowana. Często można dostrzec te same lub podobne talenty w rodzinie zatem można uznać, że genetyka maczała tutaj palce, ale możemy również przypuszczać, że mała dziewczynka widziała zdjęcia, gdy jej mama występowała na scenie, a może wciąż pracuje jako zawodowa baletnica i uczęszcza na treningi. Jak już wspomniałam, warto jest wiedzieć do czego mamy talent kiedy budujemy swoją karierę lub zmieniamy jej ścieżkę. Nie tylko one są jednak ważne, bo wraz z umiejętnościami stanowią bardzo ważny element.

Czym są umiejętności tak często podkreślane w CV?

Wykorzystywane są nie tylko w danym zawodzie lub branży, ale również w życiu prywatnym. To zdolność to wykonywania określonych czynności i zadań, które są charakterystyczne dla danej dziedziny, ale nie tylko. Ponieważ zarówno świat zawodowy jak i życie osobiste przenikają się wzajemnie, zatem na przykład umiejętność delegowania zadań w pracy, może być pomocna w domu, gdzie rozdzielamy obowiązki domowe na każdego członka rodziny. Umiejętności nabywamy w trakcie rozwoju, gdy zdobywamy doświadczenie i są one często związane z naszymi talentami. Najczęściej wymagają praktykowania, czasem modyfikowania w miarę zdobywanego doświadczenia. Oczywiście należy wspomnieć, że dzielimy je na twarde i miękkie i jest to najpopularniejszy podział.

Umiejętności twarde, które nabywamy podczas nauki, np. Excel lub język obcy i w miarę jak mocno intensyfikujemy naszą naukę, tym większy widzimy postęp, poprzez zdobywane stopnie znajomości języka i certyfikaty. Bardzo często w ogłoszeniach o pracę możemy zobaczyć, że pracodawca wymaga od kandydata znajomości języka na poziomie C1 lub zaawansowanej znajomości pakietu MS Office.

Umiejętności miękkie, które są nieco trudniejsze do zweryfikowania oraz są dość subiektywne. Podam tutaj przykład  umiejętności komunikacyjnych, które można w dość łatwy sposób zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter poprzez umiejętnie zadawane pytania oraz stopień ich trudności, będzie w stanie zweryfikować  czy kandydat ma ową umiejętność, którą pochwalił się w swoim CV, lub może na przykład poprosić o odegranie scenki i sprawdzić również przy okazji inne umiejętności, np. radzenie sobie z konfliktami w zespole. Wbrew pozorom, umiejętności miękkie są bardzo istotne ponieważ często są potrzebne na konkretnych stanowiskach, na równi ze znajomością Excela czy języka obcego. Pozwalają nam na budowanie swojego autorytetu oraz profilu dobrego kandydata na stanowisko, o które się ubiegamy.

Przejdźmy teraz do kompetencji, które są niemniej ważne niż talenty czy umiejętności i stanowią one spójną całość.

Są one dość często utożsamiane z umiejętnościami, jednak jest to błędne, ponieważ jest to pojęcie szersze. Kompetencjami nazywamy zespół predyspozycji, czyli wszystkie cechy i umiejętności, które pozwalają na realizowanie zadań zawodowych, np. komunikacja w językach obcych, umiejętność szybkiego uczenia się czy wysoka kultura osobista, jak również nasze zainteresowania. Wiąże się to z wykorzystaniem zarówno zasobów jak i wiedzy i jest określone daną postawą, np. ponadprzeciętną gotowość do działania. Kompetencje możemy rozwijać i wpływają na nie między innymi nasze przekonania i motywacja.

Stworzenie idealnego profilu kandydata wymaga dobrej znajomości swoich zasobów oraz umiejętności autoprezentacji. Słowa kompetencje i umiejętności są frazami, które bardzo często znajdują się w ogłoszeniach o pracę oraz są przedmiotem wyszukiwania w CV. Warto zatem wiedzieć, jakie posiadamy kompetencje czy umiejętności, dobrze również sprawdzić czy przejawiamy jakieś konkretne talenty, które można przecież rozwijać i przekuć je w pasję lub nowy zawód. Wbrew pozorom uzyskanie takiej wiedzy nie jest oczywiste, jednak poprzez odpowiednie ćwiczenia czy testy, możemy zbadać co w nas drzemie i uczynić z tego atut.

 

Zapraszam do darmowej konsultacji

Anna

 

Częściowe źródło: https://perso.in/blog/talenty-umiejetnosci-kompetencje-czy-predyspozycje/

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz