Jak zidentyfikować swoje mocne strony

IMG_9319

Witaj,

Dziś opowiem Ci jak zidentyfikować swoje mocne strony i jak wykorzystać je w wyznaczaniu swoich celów.

Znalezienie swojej własnej ścieżki w życiu jest dużym wyzwaniem, z którym większość z nas musi się zmierzyć w pewnym momencie swojego życia. Myślę, że każdy na nas dochodzi do takiego punktu, gdzie chciały pozostawić coś po sobie na tym świecie i gdyby to było takie proste, to wówczas niemal każdy człowiek miałby zagwarantowany sukces w życiu. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej i czasem aby osiągnąć satysfakcję zawodową, musimy nad tym popracować i doświadczyć wielu rzeczy. Aby się dowiedzieć, w czym naprawdę jesteś dobry, zachowaj się jak detektyw. Posłuż się zarówno intuicją, jak i rozumem. Odkąd odkryłam jak wspaniałym narzędziem jest  intuicja, bardzo często ufam jej i zachęcam Cię aby ja rozwijać i doskonalić. Słuchaj innych, rób wywiad środowiskowy, porównuj fakty. Fantazjuj i analizuj. Ale najpierw pytanie, które na początku śledztwa zadałby chyba każdy dociekliwy detektyw: jak to w ogóle możliwe, że nie znasz swoich dobrych stron? Przecież to właśnie Twoje zalety, kompetencje oraz to, w czym jesteś mocny, pchają Cię do przodu!

  1. Sprawdź, co Ci przychodzi bez wysiłku  – nie wszystkie nasze mocne strony uważamy za atrakcyjne. I odwrotnie – często chcemy mieć te, które były nam stawiane za wzorzec, a których nigdy nie mieliśmy. Rzadko doceniamy zdolności, które przychodzą nam bez większego wysiłku, natomiast skupiamy się na rzeczach dla nas trudnych, często dlatego, aby sprostać oczekiwaniom innych lub zaspokoić swoje ambicje lub o zgrozo coś komuś udowodnić. Tak było w moim przypadku, i o ile na początku pojawiła się satysfakcja, o tyle w dłużej perspektywie okazało się to moją kulą u nogi. Kulą, która powodowała, że zbudowałam szereg niewspierających przekonań i nawyków. A to właśnie lekkość w robieniu czegoś jest świetną wskazówką aby zidentyfikować nasze mocne strony. Więcej na temat przekonań możesz poczytaj o tutaj: https://anna-dabrowska.pl/2021/09/09/przekonania-jak-z-nimi-pracowac/ .
  2. Zapytaj, co myślą inni – o swoje mocne i słabe strony pytamy zazwyczaj w chwi­lach przełomu. To najczęściej wtedy przychodzi refleksja i  zastanawiamy się wtedy co potrafię robić w życiu, w czym jestem dobry? Zapytaj znajomych lub osoby Ci bliskie, które dobrze Cię znają.  Oni zazwyczaj mają inną perspektywę i często mogą pomóc ocenić nasze mocne i słabe strony patrząc na nas, bez nałożonego filtra pod postacią np. przekonań.
  3. Wyciągnij wnioski ze swoich prób i błędów – jeśli chcesz coś poprawić, nie trać czasu na zajmowa­nie się tymi obszarami, gdzie masz niewielkie kompetencje i ciągle drepczesz w miejscu.  Zamiast tego, skoncentruj się i wzmacniaj to, w czym czu­jesz się mocny, wtedy słabości przestają mieć znaczenie. Co zrobi dobry fryzjer? Zamiast ukrywać niedoskonałości klienta (i robić mu zaczeskę), lepiej podkreślać to, co w nim atrakcyjne (choćby piękny kształt czaszki).
  4. Analizuj swoje sukcesy – porażka może być dla nas cenną lekcją, jednak sukces rodzi nowy sukces. Każde doświadczenie, pozytywne lub negatywne może być narzędziem i jeśli tylko tego chcemy możemy to wykorzystać. Kluczem jest dostanie się do ich głębszych warstw i znalezienie drogi, którą chcemy podążać. Doświadczanie buduje naszą elastyczność i pozwala otworzyć się na nowe możliwości.
  5. Zaproś swojego wewnętrznego obserwatora – zatrzymaj się na chwilę i zaproś do kontaktu swojego wewnętrznego obserwatora. Popatrz na siebie z perspektywy drugiej osoby i zanotuj co zaobserwowałeś. Powołanie do pracy wewnętrznego obserwatora pomoże Ci dostrzec cechy, kompetencje czy zasoby, o których możliwe, że nie miałeś pojęcia lub zepchnąłeś je głęboko na dno.
  6. Sięgnij po profesjonalne narzędzia – jeżeli wciąż masz wątpliwości jakie są Twoje mocne strony i nie do końca jesteś przekonany czy to właśnie tego poszukujesz w życiu, sięgnij po inne narzędzia, które pomogą Ci zidentyfikować Twój potencjał, np.: Test talentów Gallupa, sesja lub cały proces 1:1 z coachem.                                                                                                                                                  Świadomość swoich mocnych stron i umiejętności to doskonały start do tego, aby zastanowić się jakie narzędzie (zasoby), które masz w posiadaniu możesz wykorzystać do ustalenia Twojego celu/celów. Ale o tym już w następnym wpisie.

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Anna

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz